CEV Şampiyonlar Ligi, CEV'e üye ülke şampiyonlarının katıldığı Avrupa'nın kulüpler düzeyinde bir numaralı erkekler voleybol kupasıdır. 2002 yılından beri İndesit'in sponsorluğunda düzenlendiğinden İndesit Avrupa Şampiyonlar Ligi olarak adlandırılmaktadır. Daha önceki adı ise Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'ydı. İlk kez 1960 yılında düzenlenmiştir.
Sezon
|
|
Final
|
|
3.lük maçı
|
Şampiyon
|
Skor
|
İkincilik
|
Üçüncülük
|
Dördüncülük
|
1959-60
|
CSKA Moskova
|
3-0, 1-3
|
Rapid București
|
|
1960-61
|
Rapid București
|
3-0, 3-2
|
CSKA Moskova
|
1961-62
|
CSKA Moskova
|
2-3, 3-1
|
Rapid București
|
1962-63
|
Rapid București
|
3-1, 3-0
|
CSKA Moskova
|
1963-64
|
SC Leipzig
|
3-1, 3-1
|
HAOK Mladost
|
1964-65
|
Rapid București
|
1-3, 3-1, 3-2
|
Minyor Pernik
|
1965-66
|
Dinamo Bükreş
|
3-1, 3-2
|
Rapid București
|
1966-67
|
Dinamo Bükreş
|
3-0, 1-3, 3-1
|
Rapid București
|
1967-68
|
Spartak Brno ZJŠ
|
1-3, 3-0, 3-2
|
Dinamo Bükreş
|
1968-69
|
CSKA Sofia
|
3-0, 3-2
|
Steaua Bükreş
|
1969-70
|
Burevestnik Almaty
|
3-0, 3-1
|
Zbrojovka Zetor Brno
|
1970-71
|
Burevestnik Almaty
|
2-3, 3-1, 3-2
|
Zbrojovka Zetor Brno
|
1971-72
|
Zbrojovka Zetor Brno
|
Group Stage
|
AMVJ Amstelveen
|
Ruini Firenze
|
Dinamo Tirana
|
1972-73
|
CSKA Moskova
|
Group Stage
|
Resovia
|
Rudá Hvězda Praha
|
Zbrojovka Zetor Brno
|
1973-74
|
CSKA Moskova
|
Group Stage
|
Dinamo Bükreş
|
SC Leipzig
|
Starlift Voorburg
|
1974-75
|
CSKA Moskova
|
Group Stage
|
Zbrojovka Brno
|
SC Leipzig
|
Slavia Sofia
|
1975-76
|
Dukla Liberec
|
Group Stage
|
Slavia Sofia
|
Spartak Subotica
|
Resovia
|
1976-77
|
CSKA Moskova
|
Group Stage
|
Dinamo Bükreş
|
CSKA Sofia
|
Vardar Skopje
|
1977-78
|
Płomień Milowice
|
Group Stage
|
Starlift Voorburg
|
Aero Odolena Voda
|
Büyükdere Boronkay
|
1978-79
|
Červená Hviezda Bratislava
|
Group Stage
|
Steaua Bükreş
|
Płomień Milowice
|
Pieksämäen Namika
|
1979-80
|
Klippan Torino
|
Group Stage
|
Červená Hviezda Bratislava
|
Eczacıbaşı
|
Pieksämäen Namika
|
1980-81
|
Dinamo Bükreş
|
Group Stage
|
CSKA Moskova
|
Gwardia Wrocław
|
Pieksämäen Namika
|
1981-82
|
CSKA Moskova
|
Group Stage
|
Robe di Kappa Torino
|
Dinamo Bükreş
|
Olympiakos Pire
|
1982-83
|
CSKA Moskova
|
Group Stage
|
AS Cannes
|
Santal Parma
|
CV Pòrtol
|
1983-84
|
Santal Parma
|
Group Stage
|
HAOK Mladost
|
Dukla Liberec
|
AS Cannes
|
1984-85
|
Santal Parma
|
Group Stage
|
HAOK Mladost
|
CSKA Sofia
|
Rudá Hvězda Praha
|
1985-86
|
CSKA Moskova
|
Group Stage
|
Santal Parma
|
Martinus Amstelveen
|
Rudá Hvězda Praha
|
1986-87
|
CSKA Moskova
|
Group Stage
|
Panini Modena
|
Martinus Amstelveen
|
CSKA Sofia
|
1987-88
|
CSKA Moskova
|
3-0
|
Panini Modena
|
Martinus Amstelveen
|
CSKA Sofia
|
1988-89
|
CSKA Moskova
|
3-1
|
Panini Modena
|
|
1989-90
|
Philips Modena
|
3-2
|
AS Fréjus
|
CV Pòrtol
|
CSKA Sofia
|
1990-91
|
CSKA Moskova
|
3-1
|
Maxicono Parma
|
Philips Modena
|
AS Cannes
|
1991-92
|
Messaggero Ravenna
|
3-0
|
Olympiakos Pire
|
CSKA Moskova
|
AS Cannes
|
1992-93
|
Messaggero Ravenna
|
3-0
|
Maxicono Parma
|
Olympiakos Pire
|
Maes Pils Zellik
|
1993-94
|
Messaggero Ravenna
|
3-0
|
Maxicono Parma
|
Maes Pils Zellik
|
Olympiakos Pire
|
1994-95
|
Sisley Treviso
|
3-0
|
Edilcuoghi Ravenna
|
Olympiakos Pire
|
Maes Pils Zellik
|
1995-96
|
Las Daytona Modena
|
3-1
|
ASV Dachau
|
Vojvodina Novi Sad
|
Sisley Treviso
|
1996-97
|
Las Valtur Modena
|
3-0
|
Noliko Maaseik
|
HAOK Mladost
|
Sisley Treviso
|
1997-98
|
Casa Modena Unibon
|
3-0
|
Unicaja Almería
|
Paris Volley
|
HAOK Mladost
|
1998-99
|
Sisley Treviso
|
3-0
|
Noliko Maaseik
|
VfB Friedrichshafen
|
Lokomotiv Belgorod
|
1999-00
|
Sisley Treviso
|
3-1
|
VfB Friedrichshafen
|
Noliko Maaseik
|
Bayernwerk Wien
|
Şampiyonluğun ülkelere göre dağılımı
değiştir