CEV Challenge Cup 2023/2024 (herrar)
Tävling | CEV Challenge Cup |
---|---|
– Sport | volleyboll |
– Tävlingsklass | herrvolleyboll |
– Område | Europa |
– Arrangör | Confédération Européenne de Volleyball |
Spelades | 24 oktober 2023 – 27 februari 2024 |
Resultat | |
Guld | Projekt Warszawa[1] |
Silver | Volley Milano[1] |
Brons | Akaa Volley[1] Galatasaray SK[1] |
Redigera uppgifter i faktarutan |
Challenge Cup 2023–2024 var 44:e upplagan av turneringen, som är den tredje mest prestigefyllda klubbtävlingen i volleyboll i Europa. Den utspelade sig mellan 24 oktober 2023 och 27 februari 2024. I turneringen deltog 44 lag från CEV:s medlemsförbund. Projekt Warszawa vann turneringen för första gången genom att besegra Volley Milano i finalen.[2] Jurij Semenjuk utsågs till mest värdefulla spelare[2], medan Matěj Šmídl var främsta poängvinnare med 202 bollpoäng.
Format
[redigera | redigera wikitext]Tävlingen genomfördes i cupformat från trettioandradelsfinal och fram till final. Varje möte bestod av två matcher (hemma och borta) där lagen tilldelades poäng en standardformatet att om slutresultatet blev 3-0 eller 3-1 tilldelades 3 poäng till det vinnande laget och 0 till det förlorande laget och om slutresultatet blev 3-2 tilldelades 2 poäng till det vinnande laget och 1 till det förlorande laget. Om bägge lagen fick lika många poäng spelades ett golden set för att avgöra vilket lag som skulle gå vidare. Tävlingen lottades i Luxemburg den 19 juli 2023.[3]
Deltagande lag
[redigera | redigera wikitext]Lagen från Israel drog sig ur turneringen på grund av kriget med Hamas och resulterande regeringsrestriktioner.
Turneringen
[redigera | redigera wikitext]Spelschema
[redigera | redigera wikitext]Resultat
[redigera | redigera wikitext]Trentaduesimi di finale
[redigera | redigera wikitext]Match 1
[redigera | redigera wikitext]25 oktober 2023 Zelena dvorana Puconci, Puconci Speltid: 2:15 - Åskådare: 180 |
ŠK Pomurje Deset | 3 - 2 | AS Omonia | 25-20, 25-21, 21-25, 30-32, 15-12 |
24 oktober 2023 Tatabányai Multifunkcionális Csarnok, Tatabánya Speltid: 1:23 - Åskådare: 1 200 |
MÁV Előre SC | 3 - 0 | VCA Amstetten NÖ | 25-14, 26-24, 25-23 |
25 oktober 2023 Dvorana Tabor, Maribor Speltid: 1:55 - Åskådare: 200 |
OK Maribor | 1 - 3 | Akaa-Volley | 21-25, 25-22, 25-27, 21-25 |
24 oktober 2023 National Sport Center, Tel Aviv Speltid: - Åskådare: |
Maccabi Tel Aviv | - | KS Dinamo Tirana | [6] |
25 oktober 2023 Hall des sports, Lorentzweiler Speltid: 1:50 - Åskådare: 495 |
VC Lorentzweiler | 1 - 3 | CSA Steaua București | 16-25, 25-23, 16-25, 23-25 |
2 november 2023 Športna dvorana, Kamnik Speltid: 0:59 - Åskådare: 200 |
TIF Viking | 0 - 3 | OK Kamnik | 14-25, 10-25, 17-25 |
25 oktober 2023 Športna dvorana Planina, Kranj Speltid: 1:54 - Åskådare: 450 |
Triglav Kranj | 1 - 3 | Deja Volej | 25-22, 22-25, 22-25, 22-25 |
25 oktober 2023 Badmintonhøllin, Klaksvík Speltid: 2:26 - Åskådare: 250 |
Mjølnir | 1 - 3 | VC Limax | 25-11, 22-25, 11-25, 15-25 |
25 oktober 2023 A.Y.S. Sport Hall, Baku Speltid: 1:24 - Åskådare: 1 200 |
Xarı Bülbül VK | 3 - 0 | Spartak Myjava | 25-23, 25-21, 27-25 |
25 oktober 2023 Hala Sportova Dudova Šuma, Subotica Speltid: 1:14 - Åskådare: 1 100 |
OK Spartak Subotica | 3 - 0 | Førde VBK | 25-21, 25-12, 25-20 |
25 oktober 2023 Mestská športová hall, Komárno Speltid: 2:04 - Åskådare: 450 |
VK Spartak Komárno | 2 - 3 | VC Strassen | 25-15, 27-25, 19-25, 18-25, 10-15 |
24 oktober 2023 Green Hall, Kfar Saba Speltid: - - Åskådare: - |
Hapoel Kfar Saba | 0 - 3 | Pénzügyőr SE | 0-25, 0-25, 0-25[6][7] |
Match 2
[redigera | redigera wikitext]26 oktober 2023 Zelena dvorana Puconci, Puconci Speltid: 2:22 - Åskådare: 220 |
AS Omonia | 3 - 2 | ŠK Pomurje Deset | 26-28, 16-25, 25-22, 31-29, 15-12 Golden set: 5-15 |
1 november 2023 Johann-Pölz-Halle, Amstetten Speltid: 1:10 - Åskådare: 70 |
VCA Amstetten NÖ | 0 - 3 | MÁV Előre SC | 19-25, 20-25, 18-25 |
1 november 2023 Viialan Liikuntahalli, Akaa Speltid: 1:27 - Åskådare: 707 |
Akaa-Volley | 3 - 1 | OK Maribor | 25-17, 25-18, 20-25, 25-19 |
7 november 2023 Sportska sala Park, Strumica Speltid: - Åskådare: |
KS Dinamo Tirana | 3 - 0 | Maccabi Tel Aviv | 25-0, 25-0, 25-0[8][9] |
1 november 2023 Sala Mihai Viteazul, Bukarest Speltid: 1:07 - Åskådare: 125 |
CSA Steaua București | 3 - 0 | VC Lorentzweiler | 25-14, 25-15, 25-20 |
1 november 2023 Športna dvorana, Kamnik Speltid: 1:03 - Åskådare: 250 |
OK Kamnik | 3 - 0 | TIF Viking | 25-15, 25-18, 25-16 |
1 november 2023 Sportna zala Mladost, Burgas Speltid: 1:40 - Åskådare: 580 |
Deja Volej | 3 - 1 | Triglav Kranj | 25-22, 25-15, 20-25, 25-20 |
1 november 2023 Steengoed Arena, Maaseik Speltid: 1:17 - Åskådare: 482 |
VC Limax | 3 - 0 | Mjølnir | 25-17, 25-20, 25-19 |
26 oktober 2023 A.Y.S. Sport Hall, Baku Speltid: 1:55 - Åskådare: 600 |
Spartak Myjava | 1 - 3 | Xarı Bülbül VK | 22-25, 25-22, 21-25, 21-25 |
1 november 2023 Øyrane Areana, Førde Speltid: 1:12 - Åskådare: 800 |
Førde VBK | 0 - 3 | OK Spartak Subotica | 19-25, 20-25, 22-25 |
31 oktober 2023 Hall Omnisports, Strassen Speltid: 1:43 - Åskådare: 450 |
VC Strassen | 1 - 3 | VK Spartak Komárno | 17-25, 25-17, 19-25, 20-25 |
1 november 2023 UTE Csarnok, Budapest Speltid: - - Åskådare: - |
Pénzügyőr SE | 3 - 0 | Hapoel Kfar Saba | 25-0, 25-0, 25-0[6][10] |
Sextondelsfinaler
[redigera | redigera wikitext]Match 1
[redigera | redigera wikitext]21 november 2023 Zelena dvorana Puconci, Puconci Speltid: 2:03 - Åskådare: 250 |
ŠK Pomurje Deset | 3 - 1 | CV Teruel | 28-26, 23-25, 25-18, 29-27 |
21 november 2023 Tatabányai Multifunkcionális Csarnok, Tatabánya Speltid: 1:57 - Åskådare: 989 |
MÁV Előre SC | 3 - 2 | Volley Näfels | 25-22, 18-25, 20-25, 25-22, 15-9 |
21 november 2023 Viialan Liikuntahalli, Akaa Speltid: 1:43 - Åskådare: 655 |
Akaa-Volley | 3 - 2 | OK Ribnica | 22-25, 25-13, 21-25, 25-14, 15-10 |
22 november 2023 Pabellón Javier Imbroda Ortiz, Melilla Speltid: 1:18 - Åskådare: 550 |
CV Melilla | 0 - 3 | OK Odolena Voda | 21-25, 19-25, 18-25 |
22 november 2023 Palestra Farka Volley, Farkë Speltid: 1:40 - Åskådare: 500 |
KS Dinamo Tirana | 1 - 3 | TSV Giesen | 16-25, 25-23, 20-25, 16-25 |
22 november 2023 Sala Mihai Viteazul, Bukarest Speltid: 1:20 - Åskådare: 130 |
CSA Steaua București | 3 - 1 | UVC Ried | 25-18, 25-13, 19-25, 25-16 |
22 november 2023 Športna dvorana, Kamnik Speltid: 1:07 - Åskådare: 250 |
OK Kamnik | 0 - 3 | Projekt Warszawa | 14-25, 23-25, 17-25 |
21 november 2023 Sportna zala Mladost, Burgas Speltid: 1:43 - Åskådare: 560 |
Deja Volej | 1 - 3 | Saint-Nazaire VB Atlantique | 25-22, 19-25, 18-25, 21-25 |
Speltid: - Åskådare: - |
Hapoël Mateh Asher | - | VK Levski Sofia | [6] |
23 november 2023 Steengoed Arena, Maaseik Speltid: 1:33 - Åskådare: 323 |
VC Limax | 0 - 3 | CS Dinamo București | 22-25, 30-32, 22-25 |
21 november 2023 A.Y.S. Sport Hall, Baku Speltid: 1:16 - Åskådare: 800 |
Xarı Bülbül VK | 0 - 3 | Panathinaikos Athlitikos Omilos | 20-25, 17-25, 20-25 |
23 november 2023 Pavilhão João Rocha, Lissabon Speltid: 2:06 - Åskådare: 616 |
Sporting Lissabon | 2 - 3 | Volley Milano | 23-25, 19-25, 25-22, 25-23, 12-15 |
21 november 2023 Hala Sportova Dudova Šuma, Subotica Speltid: 1:23 - Åskådare: 700 |
OK Spartak Subotica | 0 - 3 | AJ Fonte do Bastardo | 25-27, 21-25, 23-25 |
22 november 2023 Mestská športová hall, Komárno Speltid: 1:41 - Åskådare: 600 |
VK Spartak Komárno | 3 - 1 | VV Orion | 25-15, 25-22, 19-25, 25-20 |
22 november 2023 UTE Csarnok, Budapest Speltid: 1:20 - Åskådare: 350 |
Pénzügyőr SE | 3 - 0 | OK Mladost Kaštela | 25-21, 25-20, 25-22 |
22 november 2023 Kleisto Dīmotiko Stadio Iōannīs Zīrinīs, Kifisià Speltid: 1:18 - Åskådare: 400 |
AOP Kīfisias | 0 - 3 | Galatasaray SK | 22-25, 15-25, 23-25 |
Match 2
[redigera | redigera wikitext]29 november 2023 Pabellón Municipal Los Planos, Teruel Speltid: 1:28 - Åskådare: 1 600 |
CV Teruel | 3 - 0 | ŠK Pomurje Deset | 25-17, 25-19, 25-20 Golden set: 15-10 |
29 november 2023 Linth Arena, Näfels Speltid: 1:28 - Åskådare: 200 |
Volley Näfels | 1 - 3 | MÁV Előre SC | 21-25, 25-17, 22-25, 21-25 |
29 november 2023 Hala sportova u Kraljevu, Kraljevo Speltid: 1:27 - Åskådare: 900 |
OK Ribnica | 1 - 3 | Akaa-Volley | 25-17, 13-25, 19-25, 21-25 |
29 november 2023 Městská sportovní hala, Odolena Voda Speltid: 2:11 - Åskådare: 377 |
OK Odolena Voda | 3 - 2 | CV Melilla | 14-25, 28-30, 25-23, 25-23, 15-12 |
28 november 2023 Volksbank-Arena, Hildesheim Speltid: 1:04 - Åskådare: 927 |
TSV Giesen | 3 - 0 | KS Dinamo Tirana | 25-11, 25-15, 25-20 |
29 november 2023 Raiffeisen Volleydome, Ried im Innkreis Speltid: 1:54 - Åskådare: 200 |
UVC Ried | 2 - 3 | CSA Steaua București | 25-21, 19-25, 25-21, 20-25, 9-15 |
29 november 2023 Hala Torwar, Warszawa Speltid: 1:08 - Åskådare: 1 824 |
Projekt Warszawa | 3 - 0 | OK Kamnik | 25-17, 25-19, 25-19 |
28 november 2023 Gymnase Pierre de Coubertin, Saint-Nazaire Speltid: 1:15 - Åskådare: 1 100 |
Saint-Nazaire VB Atlantique | 3 - 0 | Deja Volej | 25-20, 25-18, 25-16 |
29 november 2023 Sportna zala Levski Sofia, Sofia Speltid: 0:00 - Åskådare: |
VK Levski Sofia | 3 - 0 | Hapoël Mateh Asher | 25-0, 25-0, 25-0[6][11] |
29 november 2023 Sala Polivalentă Dinamo, Bukarest Speltid: 2:09 - Åskådare: 400 |
CS Dinamo București | 2 - 3 | VC Limax | 25-23, 22-25, 25-22, 24-26, 13-15 |
29 november 2023 P. Gazgas Competition Hall, Aten Speltid: 1:30 - Åskådare: 300 |
Panathinaikos Athlitikos Omilos | 3 - 1 | Xarı Bülbül VK | 25-16, 25-12, 23-25, 25-16 |
29 november 2023 Arena di Monza, Monza Speltid: 1:26 - Åskådare: 1 023 |
Volley Milano | 3 - 0 | Sporting Lissabon | 29-27, 25-18, 25-17 |
29 november 2023 C. D. Vitorino Nemésio, Praia da Vitória Speltid: 1:52 - Åskådare: 312 |
AJ Fonte do Bastardo | 3 - 1 | OK Spartak Subotica | 25-27, 25-19, 25-22, 25-23 |
29 november 2023 SaZa Topsporthal, Doetinchem Speltid: 1:37 - Åskådare: 500 |
VV Orion | 0 - 3 | VK Spartak Komárno | 22-25, 24-26, 28-30 |
29 november 2023 Gradska dvorana Kaštela, Kaštel Stari Speltid: 1:55 - Åskådare: 160 |
OK Mladost Kaštela | 3 - 2 | Pénzügyőr SE | 20-25, 21-25, 32-30, 25-14, 15-8 |
30 november 2023 Burhan Felek Spor Salonu, Istanbul Speltid: 1:11 - Åskådare: 1 100 |
Galatasaray SK | 3 - 0 | AOP Kīfisias | 25-17, 25-23, 25-20 |
Åttondelsfinaler
[redigera | redigera wikitext]Match 1
[redigera | redigera wikitext]13 december 2023 Pabellón Municipal Los Planos, Teruel Speltid: 1:10 - Åskådare: 1 200 |
CV Teruel | 3 - 0 | MÁV Előre SC | 25-14, 25-18, 25-21 |
14 december 2023 Viialan Liikuntahalli, Akaa Speltid: 1:47 - Åskådare: 478 |
Akaa-Volley | 3 - 1 | OK Odolena Voda | 25-22, 13-25, 25-23, 28-26 |
14 december 2023 Volksbank-Arena, Hildesheim Speltid: 2:17 - Åskådare: 920 |
TSV Giesen | 3 - 2 | CSA Steaua București | 20-25, 25-20, 20-25, 25-21, 16-14 |
13 december 2023 Arena Ursynów, Warszawa Speltid: 1:07 - Åskådare: 670 |
Projekt Warszawa | 3 - 0 | Saint-Nazaire VB Atlantique | 25-14, 25-16, 25-18 |
12 december 2023 Sportna zala Levski Sofia, Sofia Speltid: 1:13 - Åskådare: 350 |
VK Levski Sofia | 3 - 0 | CS Dinamo București | 25-20, 25-23, 25-18 |
13 december 2023 P. Gazgas Competition Hall, Aten Speltid: 2:02 - Åskådare: 1 000 |
Panathinaikos Athlitikos Omilos | 2 - 3 | Volley Milano | 25-21, 18-25, 25-22, 18-25, 9-15 |
12 december 2023 C. D. Vitorino Nemésio, Praia da Vitória Speltid: 2:11 - Åskådare: 635 |
AJ Fonte do Bastardo | 3 - 2 | VK Spartak Komárno | 25-20, 25-19, 19-25, 22-25, 15-11 |
13 december 2023 UTE Csarnok, Budapest Speltid: 1:32 - Åskådare: 450 |
Pénzügyőr SE | 1 - 3 | Galatasaray SK | 25-23, 19-25, 14-25, 20-25 |
Match 2
[redigera | redigera wikitext]21 december 2023 Tatabányai Multifunkcionális Csarnok, Tatabánya Speltid: 1:20 - Åskådare: 950 |
MÁV Előre SC | 0 - 3 | CV Teruel | 15-25, 18-25, 21-25 |
20 december 2023 Městská sportovní hala, Odolena Voda Speltid: 1:44 - Åskådare: 492 |
OK Odolena Voda | 1 - 3 | Akaa-Volley | 25-23, 19-25, 19-25, 23-25 |
21 december 2023 Sala Mihai Viteazul, Bukarest Speltid: 1:43 - Åskådare: 100 |
CSA Steaua București | 3 - 1 | TSV Giesen | 21-25, 25-20, 25-20, 25-19 |
20 december 2023 Gymnase Pierre de Coubertin, Saint-Nazaire Speltid: 1:54 - Åskådare: 1 241 |
Saint-Nazaire VB Atlantique | 1 - 3 | Projekt Warszawa | 24-26, 25-23, 22-25, 18-25 |
20 december 2023 Sala Polivalentă Dinamo, Bukarest Speltid: 2:00 - Åskådare: 150 |
CS Dinamo București | 3 - 2 | VK Levski Sofia | 21-25, 27-25, 25-23, 15-25, 15-12 |
21 december 2023 Arena di Monza, Monza Speltid: 1:15 - Åskådare: 798 |
Volley Milano | 3 - 0 | Panathinaikos Athlitikos Omilos | 25-15, 27-25, 25-17 |
19 december 2023 Mestská športová hall, Komárno Speltid: 1:53 - Åskådare: 800 |
VK Spartak Komárno | 1 - 3 | AJ Fonte do Bastardo | 23-25, 17-25, 25-23, 17-25 |
19 december 2023 Burhan Felek Spor Salonu, Istanbul Speltid: 1:03 - Åskådare: 358 |
Galatasaray SK | 3 - 0 | Pénzügyőr SE | 25-12, 25-18, 25-20 |
Kvartsfinaler
[redigera | redigera wikitext]Match 1
[redigera | redigera wikitext]11 januari 2024 Pabellón Municipal Los Planos, Teruel Speltid: 1:10 - Åskådare: 1 200 |
CV Teruel | 0 - 3 | Akaa-Volley | 18-25, 18-25, 21-25 |
10 januari 2024 Sala Mihai Viteazul, Bukarest Speltid: 1:14 - Åskådare: 200 |
CSA Steaua București | 0 - 3 | Projekt Warszawa | 23-25, 20-25, 21-25 |
9 januari 2024 Sportna zala Levski Sofia, Sofia Speltid: 1:21 - Åskådare: 1 700 |
VK Levski Sofia | 0 - 3 | Volley Milano | 22-25, 23-25, 13-25 |
9 januari 2024 C. D. Vitorino Nemésio, Praia da Vitória Speltid: 1:31 - Åskådare: 365 |
AJ Fonte do Bastardo | 0 - 3 | Galatasaray SK | 24-26, 19-25, 23-25 |
Match 2
[redigera | redigera wikitext]18 januari 2024 Viialan Liikuntahalli, Akaa Speltid: 1:34 - Åskådare: 1 167 |
Akaa-Volley | 3 - 1 | CV Teruel | 25-14, 22-25, 25-16, 25-18 |
16 januari 2024 Hala Torwar, Warszawa Speltid: 1:13 - Åskådare: 1 450 |
Projekt Warszawa | 3 - 0 | CSA Steaua București | 25-19, 25-19, 25-23 |
17 januari 2024 Arena di Monza, Monza Speltid: 1:17 - Åskådare: 950 |
Volley Milano | 3 - 0 | VK Levski Sofia | 25-21, 25-12, 25-21 |
17 januari 2024 Burhan Felek Spor Salonu, Istanbul Speltid: 1:46 - Åskådare: 500 |
Galatasaray SK | 3 - 1 | AJ Fonte do Bastardo | 21-25, 25-23, 25-16, 25-23 |
Semifinaler
[redigera | redigera wikitext]Match 1
[redigera | redigera wikitext]30 januari 2024 Viialan Liikuntahalli, Akaa Speltid: 1:06 - Åskådare: 1 616 |
Akaa-Volley | 0 - 3 | Projekt Warszawa | 18-25, 20-25, 14-25 |
31 januari 2024 Arena di Monza, Monza Speltid: 1:10 - Åskådare: 1 300 |
Volley Milano | 3 - 0 | Galatasaray SK | 25-17, 25-14, 25-16 |
Match 2
[redigera | redigera wikitext]7 februari 2024 Hala Torwar, Warszawa Speltid: 1:36 - Åskådare: 1 350 |
Projekt Warszawa | 3 - 1 | Akaa-Volley | 25-20, 18-25, 25-18, 25-17 |
6 februari 2024 Burhan Felek Spor Salonu, Istanbul Speltid: 1:53 - Åskådare: 250 |
Galatasaray SK | 2 - 3 | Volley Milano | 16-25, 20-25, 25-21, 25-22, 12-15 |
Final
[redigera | redigera wikitext]Match 1
[redigera | redigera wikitext]21 februari 2024 Hala Torwar, Warszawa Speltid: 1:40 - Åskådare: 3 250 |
Projekt Warszawa | 3 - 1 | Volley Milano | 25-18, 21-25, 25-18, 25-19 |
Match 2
[redigera | redigera wikitext]27 februari 2024 Arena di Monza, Monza Speltid: 1:49 - Åskådare: 3 242 |
Volley Milano | 1 - 3 | Projekt Warszawa | 25-27, 16-25, 25-17, 22-25 |
Statistik
[redigera | redigera wikitext]Vunna poäng | |||
---|---|---|---|
Pos. | Namn | Poäng | Lag |
1 | Matej Smidl | 202 | Akaa-Volley |
2 | Eric Loeppky | 131 | Volley Milano |
3 | Bartłomiej Bołądź | 119 | Projekt Warszawa |
4 | Jan Hadrava | 114 | Galatasaray SK |
5 | Peter Mlynarčík | 113 | VK Spartak Komárno |
6 | Arthur Szwarc | 112 | Volley Milano |
7 | Jere Heiskanen | 107 | Akaa-Volley |
8 | Artur Szalpuk | 92 | Projekt Warszawa |
9 | Mircea Paul Peta | 87 | CSA Steaua București |
10 | Nenad Sormaz | 86 | ŠK Pomurje Deset |
Vunna attacker | |||
---|---|---|---|
Pos. | Namn | Poäng | Lag |
1 | Matej Smidl | 162 | Akaa-Volley |
2 | Bartłomiej Bołądź | 103 | Projekt Warszawa |
3 | Peter Mlynarčík | 101 | VK Spartak Komárno |
4 | Eric Loeppky | 100 | Volley Milano |
5 | Arthur Szwarc | 97 | Volley Milano |
6 | Jan Hadrava | 93 | Galatasaray SK |
7 | Jere Heiskanen | 89 | Akaa-Volley |
8 | Artur Szalpuk | 78 | Projekt Warszawa |
9 | Nenad Sormaz | 76 | ŠK Pomurje Deset |
10 | Gabriel Cherbeleață | 71 | CSA Steaua București |
Vunna block | |||
---|---|---|---|
Pos. | Namn | Poäng | Lag |
1 | Andrzej Wrona | 26 | Projekt Warszawa |
2 | Panu Pitkänen | 21 | Akaa-Volley |
3 | Jurij Semenjuk | 20 | Projekt Warszawa |
4 | Julián López | 19 | AJ Fonte do Bastardo |
5 | Petteri Tyynismaa | 18 | Akaa-Volley |
6 | Šimon Krajčovič | 17 | CSA Steaua București |
7 | Kevin Carabalí | 16 | OK Odolena Voda |
Matej Smidl | 16 | Akaa-Volley | |
9 | Oğuzhan Karasu | 15 | Galatasaray SK |
Wojciech Sobala | 15 | CSA Steaua București |
Serveess | |||
---|---|---|---|
Pos. | Namn | Poäng | Lag |
1 | Matej Smidl | 24 | Akaa-Volley |
2 | Eric Loeppky | 18 | Volley Milano |
3 | Miran Kujundžić | 16 | Galatasaray SK |
4 | Gianluca Galassi | 13 | Volley Milano |
5 | Mircea Paul Peta | 12 | CSA Steaua București |
Mikko Räsänen | 12 | Akaa-Volley | |
7 | Jan Svoboda | 11 | OK Odolena Voda |
8 | Wojciech Sobala | 10 | CSA Steaua București |
Petteri Tyynismaa | 10 | Akaa-Volley | |
10 | Ran Takahashi | 9 | Volley Milano |
Referenser
[redigera | redigera wikitext]- Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från italienskspråkiga Wikipedia.
Noter
[redigera | redigera wikitext]- ^ [a b c d] ”CEV Volleyball Challenge Cup 2024 - Men” (på engelska). Confédération Européenne de Volleyball. https://www-old.cev.eu/Competition-Area/competition.aspx?ID=1553&PID=-2. Läst 26 mars 2024.
- ^ [a b] ”Poland’s Projekt Warszawa Claims CEV Challenge Cup 2024 Men’s Title” (på engelska). 27 februari 2024. https://www.cev.eu/articles/club-volleyball/poland-s-projekt-warszawa-claims-cev-challenge-cup-2024-men-s-title/. Läst 27 februari 2024.
- ^ ”Unveiling the CEV Champions League Volley 2024 Drawing of Lots Results” (på engelska). 19 juli 2023. https://www.cev.eu/unveiling-the-cev-champions-league-volley-2024-drawing-of-lots-results/. Läst 1 oktober 2023.
- ^ Vinnare BVA Cup 2023.
- ^ Vid lottningen hade vinnaren av turneringen en lott. Turneringen kom dock inte att spelas, varför Hapoël Mateh Asher gick vidare utan att spela någon match.
- ^ [a b c d e] Match ej genomförd
- ^ ”CHCM 29, Hapoel Yoav KFAR SABA v Pénzügyőr SE BUDAPEST” (på engelska). https://www.cev.eu/match-centres/2024-european-cups/cev-volleyball-challenge-cup-2024-men/chcm-29-hapoel-yoav-kfar-saba-v-penzuegyor-se-budapest/. Läst 27 januari 2024.
- ^ Matchen flyttade först till Strumica (neutral plan), men spelades sedan inte på grund av att Maccabi Tel Aviv drog sig ur.
- ^ ”Maccabi Tel Aviv quits European Volleyball Challenge Cup” (på engelska). 4 november 2023. https://english.news.cn/20231104/69a40945ed5044f688788e44edfb147b/c.html. Läst 27 januari 2024.
- ^ ”CHCM 30, Pénzügyőr SE BUDAPEST v Hapoel Yoav KFAR SABA” (på engelska). https://www.cev.eu/match-centres/2024-european-cups/cev-volleyball-challenge-cup-2024-men/chcm-30-penzuegyor-se-budapest-v-hapoel-yoav-kfar-saba/. Läst 27 januari 2024.
- ^ ”CHCM 50, Levski SOFIA v Hapoel MATE-ASHER AKKO” (på engelska). https://www.cev.eu/match-centres/2024-european-cups/cev-volleyball-challenge-cup-2024-men/chcm-50-levski-sofia-v-hapoel-mate-asher-akko/. Läst 27 januari 2024.
Externa länkar
[redigera | redigera wikitext]
|
|