Yamayka Olimpiada oʻyinlarida
Qiyofa
Yamayka, birinchi maryta 1948-yilda Olimpia oʻyinlarida qatnashgan va oʻshandan beri har bir yozgi Olimpia oʻyinlarida qatnashish uchun sportchilarni yuborgan. 1960-yilda yamaykalik sportchilar Gʻarbiy Hindiston federatsiyasi jamoasi tarkibida ishtirok etishdi. Yamayka, shuningdek, 1988-yildan buyon Qishki Olimpia oʻyinlarida qatnashadi, Yamayka milliy bobsley jamoasi bir oz shon-sharafga erishdi.
Yamaykalik sportchilar jami 87 ta medallni qoʻlga kiritdilar, ulardan bittasi yengil atletika boʻyicha, uchtadan tashqari barcha medallar individual va estafeta sprintlarida qoʻlga kiritildi.
Yamayka Milliy Olimpia Qoʻmitasi Yamayka Olimpia Assotsiatsiyasi boʻlib, 1936-yilda tashkil etilgan.
Ishtirok etish
[tahrir | manbasini tahrirlash]Ishtirok etish vaqti
[tahrir | manbasini tahrirlash]Sana | Jamoa | ||
---|---|---|---|
1948–1956-yillar | Jamaica (JAM) | Trinidad and Tobago (TTO) | |
1960-yil | British West Indies (BWI) | ||
1964-yil | Jamaica (JAM) | Trinidad and Tobago (TTO) | |
1968-yil | Barbados (BAR) |
Medall egalari roʻyxati
[tahrir | manbasini tahrirlash]Medall | Ism | Oʻyinlar | Sport | Tadbir |
---|---|---|---|---|
Oltin | Arthur Wint | 1948-yil London | Yengil atletika | Erkaklar 400 metrga |
Kumush | Herb McKenley | 1948-yil London | Yengil atletika | Erkaklar 400 metrga |
Kumush | Arthur Wint | 1948-yil London | Yengil atletika | Erkaklar 800 metrga |
Oltin | George Rhoden | 1952-yil Xelsinki | Yengil atletika | Erkaklar 400 metrga |
Oltin | Arthur Wint Leslie Laing Herb McKenley George Rhoden |
1952-yil Xelsinki | Yengil atletika | Erkaklar 4×400 metrga estafeta |
Kumush | Herb McKenley | 1952-yil Xelsinki | Yengil atletika | Erkaklar 100 metrga |
Kumush | Herb McKenley | 1952-yil Xelsinki | Yengil atletika | Erkaklar 400 metrga |
Kumush | Arthur Wint | 1952-yil Xelsinki | Yengil atletika | Erkaklar 800 metrga |
Kumush | Lennox Miller | 1968-yil Mexiko shahri | Yengil atletika | Erkaklar 100 metrga |
Bronza | Lennox Miller | 1972-yil Myunxen | Yengil atletika | Erkaklar 100 metrga |
Oltin | Don Quarrie | 1976-yil Monreal | Yengil atletika | Erkaklar 200 metrga |
Kumush | Don Quarrie | 1976-yil Monreal | Yengil atletika | Erkaklar 100 metrga |
Bronza | Don Quarrie | 1980-yil Moskva | Yengil atletika | Erkaklar 200 metrga |
Bronza | Merlene Ottey | 1980-yil Moskva | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Bronza | David Weller | 1980-yil Moskva | Cycling | Erkaklar oʻrtasida 1 km. vaqt sinovi |
Kumush | Albert Lawrence Greg Meghoo Don Quarrie Ray Stewart |
1984-yil Los-Anjeles | Yengil atletika | Erkaklar 4×100 metrga estafeta |
Bronza | Merlene Ottey | 1984-yil Los-Anjeles | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Bronza | Merlene Ottey | 1984-yil Los-Anjeles | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Kumush | Howard Davis Devon Morris Winthrop Graham Bert Cameron |
1988-yil Seul | Yengil atletika | Erkaklar 4×400 metrga estafeta |
Kumush | Grace Jackson | 1988-yil Seul | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Kumush | Winthrop Graham | 1992-yil Barselona | Yengil atletika | Ayollar oʻrtasida 400 metrga toʻsiqlar bilan yugurish |
Kumush | Juliet Cuthbert | 1992-yil Barselona | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Kumush | Juliet Cuthbert | 1992-yil Barselona | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Bronza | Merlene Ottey | 1992-yil Barselona | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Oltin | Deon Hemmings | 1996-yil Atlanta | Yengil atletika | Ayollar oʻrtasida 400 metrga toʻsiqlar bilan yugurish |
Kumush | James Beckford | 1996-yil Atlanta | Yengil atletika | Erkaklar uzunlikka sakrash |
Kumush | Merlene Ottey | 1996-yil Atlanta | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Kumush | Merlene Ottey | 1996-yil Atlanta | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Bronza | Greg Haughton Michael McDonald Roxbert Martin Davian Clarke Dennis Blake Garth Robinson |
1996-yil Atlanta | Yengil atletika | Erkaklar 4×400 metrga estafeta |
Bronza | Michelle Freeman Juliet Cuthbert Nikole Mitchell Merlene Ottey Gillian Russell Andria Lloyd |
1996-yil Atlanta | Yengil atletika | Ayollar 4 × 100 metrga estafeta |
Kumush | Michael Blackwood Greg Haughton Christopher Williams Danny McFarlane Sanjay Ayre Michael McDonald |
2000-yil Sidney | Yengil atletika | Erkaklar 4×400 metrga estafeta |
Kumush | Tayna Lawrence | 2000-yil Sidney | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Kumush | Lorraine Graham | 2000-yil Sidney | Yengil atletika | Ayollar 400 metrga |
Kumush | Deon Hemmings | 2000-yil Sidney | Yengil atletika | Ayollar oʻrtasida 400 metrga toʻsiqlar bilan yugurish |
Kumush | Merlene Frazer Tayna Lawrence Veronica Campbell-Brown Beverly McDonald Merlene Ottey |
2000-yil Sidney | Yengil atletika | Ayollar 4 × 100 metrga estafeta |
Kumush | Sandie Richards Catherine Scott Deon Hemmings Lorraine Graham Charmaine Howell Michelle Burgher |
2000-yil Sidney | Yengil atletika | Ayollar 4 × 400 metrga estafeta |
Bronza | Greg Haughton | 2000-yil Sidney | Yengil atletika | Erkaklar 400 metrga |
Bronza | Merlene Ottey | 2000-yil Sidney | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Bronza | Beverly McDonald | 2000-yil Sidney | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Oltin | Veronica Campbell-Brown | 2004-yil Afina | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Oltin | Tayna Lawrence Sherone Simpson Aleen Bailey Veronica Campbell-Brown Beverly McDonald |
2004-yil Afina | Yengil atletika | Ayollar 4 × 100 metrga estafeta |
Kumush | Danny McFarlane | 2004-yil Afina | Yengil atletika | Erkaklar 400 metrga toʻsiqlar bilan yugurish |
Bronza | Veronica Campbell-Brown | 2004-yil Afina | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Bronza | Ronetta Smith Novlene Williams Nadia Davy Sandie Richards Michelle Burgher |
2004-yil Afina | Yengil atletika | Ayollar 4 × 400 metrga estafeta |
Oltin | Usain Bolt | 2008-yil Pekin | Yengil atletika | Erkaklar 100 metrga |
Oltin | Usain Bolt | 2008-yil Pekin | Yengil atletika | Erkaklar 200 metrga |
Oltin | Shelly-Ann Fraser | 2008-yil Pekin | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Oltin | Veronica Campbell-Brown | 2008-yil Pekin | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Oltin | Melaine Walker | 2008-yil Pekin | Yengil atletika | Ayollar oʻrtasida 400 metrga toʻsiqlar bilan yugurish |
Kumush | Sherone Simpson | 2008-yil Pekin | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Kumush | Kerron Stewart | 2008-yil Pekin | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Kumush | Shericka Williams | 2008-yil Pekin | Yengil atletika | Ayollar 400 metrga |
Kumush | Shericka Williams Shereefa Lloyd Rosemarie Whyte Novlene Williams Bobby-Gaye Wilkins |
2008-yil Pekin | Yengil atletika | Ayollar 4 × 400 metrga estafeta |
Bronza | Kerron Stewart | 2008-yil Pekin | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Bronza | Chelsea Hammond | 2008-yil Pekin | Yengil atletika | Ayollar uzunlikka sakrash |
Oltin | Usain Bolt | 2012-yil London | Yengil atletika | Erkaklar 100 metrga |
Oltin | Usain Bolt | 2012-yil London | Yengil atletika | Erkaklar 200 metrga |
Oltin | Shelly-Ann Fraser | 2012-yil London | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Oltin | Kemar Bailey-Cole Yohan Blake Usain Bolt Nesta Carter Michael Frater |
2012-yil London | Yengil atletika | Erkaklar 4×100 metrga estafeta |
Kumush | Yohan Blake | 2012-yil London | Yengil atletika | Erkaklar 100 metrga |
Kumush | Yohan Blake | 2012-yil London | Yengil atletika | Erkaklar 200 metrga |
Kumush | Shelly-Ann Fraser-Pryce | 2012-yil London | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Kumush | Veronica Campbell-Brown Shelly-Ann Fraser-Pryce Sherone Simpson Kerron Stewart |
2012-yil London | Yengil atletika | Ayollar 4 × 100 metrga estafeta |
Kumush | Christine Day Shereefa Lloyd Rosemarie Whyte Shericka Williams Novlene Williams-Mills |
2012-yil London | Yengil atletika | Ayollar 4 × 400 metrga estafeta |
Bronza | Warren Weir | 2012-yil London | Yengil atletika | Erkaklar 200 metrga |
Bronza | Hansle Parchment | 2012-yil London | Yengil atletika | Erkaklar 110 metrga toʻsiqlar bilan yugurish |
Bronza | Veronica Campbell-Brown | 2012-yil London | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Oltin | Usain Bolt | 2016-yil Rio-de-Janeyro | Yengil atletika | Erkaklar 100 metrga |
Oltin | Usain Bolt | 2016-yil Rio-de-Janeyro | Yengil atletika | Erkaklar 200 metrga |
Oltin | Elaine Thompson | 2016-yil Rio-de-Janeyro | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Oltin | Elaine Thompson | 2016-yil Rio-de-Janeyro | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Oltin | Omar McLeod | 2016-yil Rio-de-Janeyro | Yengil atletika | Erkaklar 110 metrga toʻsiqlar bilan yugurish |
Oltin | Asafa Powell Yohan Blake Nickel Ashmeade Usain Bolt Kemar Bailey-Cole Jevaughn Minzie |
2016-yil Rio-de-Janeyro | Yengil atletika | Erkaklar 4×100 metrga estafeta |
Bronza | Shelly-Ann Fraser-Pryce | 2016-yil Rio-de-Janeyro | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Bronza | Shericka Jackson | 2016-yil Rio-de-Janeyro | Yengil atletika | Ayollar 400 metrga |
Oltin | Elaine Thompson Herah | 2020-yil Tokio | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Oltin | Elaine Thompson Herah | 2020-yil Tokio | Yengil atletika | Ayollar 200 metrga |
Oltin | Hansle Parchment | 2020-yil Tokio | Yengil atletika | Erkaklar 110 metrga toʻsiqlar bilan yugurish |
Oltin | Remona Burchell Shelly-Ann Fraser-Pryce Shericka Jackson Natasha Morrison Elaine Thompson-Herah Briana Williams |
2020-yil Tokio | Yengil atletika | Ayollar 4 × 100 metrga estafeta |
Kumush | Shelly-Ann Fraser-Pryce | 2020-yil Tokio | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Bronza | Shericka Jackson | 2020-yil Tokio | Yengil atletika | Ayollar 100 metrga |
Bronza | Megan Tapper | 2020-yil Tokio | Yengil atletika | Ayollar oʻrtasida 100 metrga toʻsiqlar bilan yugurish |
Bronza | Ronald Levy | 2020-yil Tokio | Yengil atletika | Erkaklar 110 metrga toʻsiqlar bilan yugurish |
Bronza | Junelle Bromfield Shericka Jackson Roneisha McGregor Janieve Russell Stacey-Ann Williams |
2020-yil Tokio | Yengil atletika | Ayollar 4 × 400 metrga estafeta |