Världsmästerskapen i nordisk skidsport 1987
Utseende
Världsmästerskapen i nordisk skidsport 1987 ägde rum i Västtyska Oberstdorf mellan den 11-21 februari. Detta var det första mästerskapet där de tävlande tävlade i både klassisk stil och fri stil.
Längdskidåkning herrar
15 km klassisk stil
Medal | Athlete | Time |
Gold | Marco Albarello, Italien | 43:01.8 |
Silver | Thomas Wassberg, Sverige | 43:08.6 |
Bronze | Mikhail Devjatiarov, Sovjetunionen | 43:09.6 |
30 km klassisk stil
Medal | Athlete | Time |
Gold | Thomas Wassberg, Sverige | 1:24:30.1 |
Silver | Aki Karvonen, Finland | 1:26:24.0 |
Bronze | Christer Majbäck, Sverige | 1:26:55.0 |
50 km fri stil
Medal | Athlete | Time |
Gold | Maurilio De Zolt, Italien | 2:11:27.2 |
Silver | Thomas Wassberg, Sverige | 2:11:49.5 |
Bronze | Torgny Mogren, Sverige | 2:12:51.1 |
4 x 10 km stafett
Medal | Team | Time |
---|---|---|
Gold | Sverige (Erik Östlund, Gunde Svan, Thomas Wassberg, Torgny Mogren) | 1:38:04.0 |
Silver | Sovjetunionen (Alexander Batjuk, Vladimir Smirnov, Mikhail Devjatiarov, Vladimir Sakhnov) | 1:38:30.9 |
Bronze | Norge (Ove Aunli, Vegard Ulvang, Paal Gunnar Mikkelsplass, Terje Langli) | 1:38:48.0 |
Längdskidåkning damer
5 km klassisk stil
Medal | Athlete | Time |
Gold | Marjo Matikainen, Finland | 14:45.7 |
Silver | Anfisa Reztsova, Sovjetunionen | 14:49.3 |
Bronze | Evi Kratzer, Schweiz | 14:52.5 |
10 km klassisk stil
Medal | Athlete | Time |
Gold | Anne Jahren, Norge | 31:49.5 |
Silver | Marjo Matikainen, Finland | 31:50.3 |
Bronze | Britt Pettersen, Norge | 32:09.4 |
20 km fri stil
Medal | Athlete | Time |
Gold | Marie-Helene Westin, Sverige | 57:20.5 |
Silver | Anfisa Reztsova, Sovjetunionen | 57:47.6 |
Bronze | Larisa Ptistyna, Sovjetunionen | 58:28.7 |
4 x 5 km stafett
Medal | Team | Time |
Gold | Sovjetunionen (Antonina Ordina, Nina Gavriljuk, Larisa Ptistyna, Anfisa Reztsova) | 58:08.8 |
Silver | Norge (Marianne Dahlmo, Nina Skeime, Anne Jahren, Anette Bøe) | 58:46.1 |
Bronze | Sverige (Magdalena Wallin, Karin Lamberg-Skog, Annika Dahlmann, Marie-Helene Westin) | 59:41.0 |
Nordisk kombination
15 km
Medal | Athlete | Points |
Gold | Torbjoern Loekken, Norge | 423.80 |
Silver | Trond-Arne Bredesen, Norge | 422.48 |
Bronze | Hermann Weinbuch, Västtyskland | 421.44 |
Kerry Lynch från USA blev tvåa i loppet men blev senare diskvalificerad p.g.a. [[doping].
3 x 10 km stafett
Medal | Team | Points |
---|---|---|
Gold | Västtyskland (Hermann Weinbuch, Hans-Peter Pohl, Thomas Müller) | 1262.94 |
Silver | Norway (Hallstein Boegseth, Trond-Arne Bredesen, Torbjoern Loekken) | 1244.98 |
Bronze | Sovjetunionen(Sergej Tschervjakow, Andrej Dundukov, Allar Levandi) | 1236.70 |
Backhoppning
Normalbacke
Medal | Athlete | Points |
Gold | Jiří Parma, Tjeckoslovakien | 224.4 |
Silver | Matti Nykänen, Finland | 216.5 |
Bronze | Vegard Opaas, Norge | 215.8 |
Stora backen
Medal | Athlete | Points |
Gold | Andreas Felder, Österrike | 216.0 |
Silver | Vegard Opaas, Norge | 208.3 |
Bronze | Ernst Vettori, Österrike | 207.0 |
Lagtävling stora backen
Medal | Team | Points |
---|---|---|
Gold | Finland (Matti Nykänen, Ari-Pekka Nikkola, Tuomo Ylipulli, Pekka Suorsa) | 634.1 |
Silver | Norge (Ole Christian Eidhammer, Hroar Stjernen, Ole Gunnar Fidjestoel, Vegard Opaas) | 598.0 |
Bronze | Österrike(Ernst Vettori, Richard Schallert, Franz Neuländtner, Andreas Felder) | 587.5 |