The Europe/Africa Zone was one of three Zones of Davis Cup competition in 2003.
|
| | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| Second Round Play-offs | | | First Round Play-offs | | | First Round | | | Second Round |
|
| | | | |
|
| 1 | Slovakia | |
| | | | Esch-sur-Alzette, Lux. (indoor hard) |
| | | | bye | | | |
| Luxembourg | | | | | | 1 | Slovakia | 3 |
| | | | | |
| | | bye | | | | | | | Luxembourg | 2 |
| | | | | Luxembourg | | | |
| Asker, Norway (clay) | | | | | | |
| | | bye | | | |
| Luxembourg | 5 | | |
| | | |
| Norway | 0 | | |
| | | 4 | Finland | |
| | Asker, Norway (clay) | | | St. Anton, Austria (carpet) |
| | | | bye | | | |
| 4 | Finland | 4 | | | | | 4 | Finland | 2 |
| | | | | Oslo, Norway (indoor hard) | | |
| | | | Norway | 1 | | | | | | Austria | 3 |
| | | Austria | 5 | | |
| | | | | | |
| | | Norway | 0 | | |
| | |
| Minsk, Belarus (carpet) |
|
| Belarus | 3 |
| Ramat Hasharon, Israel (hard) | | | Minsk, Belarus (carpet) |
| | | Israel | 2 | | |
| | Israel | 5 | | | | | | Belarus | 4 |
| | | | | |
| | | 3 | Zimbabwe | 0 | | | | | 3 | Zimbabwe | 1 |
| | | | | | bye | | | |
| Harare, Zimbabwe (hard) | | | | | | |
| | | 3 | Zimbabwe | | | |
| 3 | Zimbabwe | 3 | | |
| | | |
| | Italy | 2 | | |
| | | bye | |
| | | | | Marrakesh, Morocco (clay) |
| | | Italy | | | |
| | bye | | | | | | | Italy | 2 |
| | | | | | | |
| | | | Italy | | | | | | 2 | Morocco | 3 |
| | | | bye | | | |
| | | | | | | |
| | | 2 | Morocco | | | |
| | | |
| | | | | | | |
|
| | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| Play-offs | | | First Round | | | Second Round | | | Third Round |
|
| | Maia, Portugal (clay) | | |
|
| S | Portugal | 4 |
| Gdynia, Poland (clay) | | | Durban, South Africa (hard) |
| | | | Monaco | 1 | | |
| Monaco | 0 | | | | | S | Portugal | 0 |
| | | Polokwane, South Africa (hard) | | | | |
| Poland | 5 | | | | | S | South Africa | 5 | | |
| | | S | South Africa | 3 | | | | |
| | | | | | | Brøndby, Denmark (carpet) |
| | | | Poland | 2 | | |
| | | S | South Africa | 3 |
| Accra, Ghana (hard) | | |
| | | S | Denmark | 2 |
| S | Slovenia | 4 | | |
| Tunis, Tunisia (clay) | | | Hornbaek, Denmark (hard) | |
| | | | Ghana | 1 | | |
| Ghana | 1 | | | | | S | Slovenia | 1 |
| | | Hillerod, Denmark (hard) | | | | |
| Tunisia | 4 | | | | | S | Denmark | 4 | | |
| | | S | Denmark | 4 | | | | |
| | | | | | |
| | | | Tunisia | 1 | | |
| | |
| Sofia, Bulgaria (carpet) |
|
| | Bulgaria | 3 |
| Kakhovka, Ukraine (clay) | | | Belgrade, Serbia and Montenegro (clay) |
| | | S | Ukraine | 2 | | |
| Ukraine | 3 | | | | | Bulgaria | 1 |
| | | Belgrade, Serbia-Mont. (indoor carpet) | | | | |
| Ivory Coast | 2 | | | | | Serbia and Montenegro | 4 | | |
| | | | Serbia and Montenegro | 4 | | | | |
| | | | | | | Athens, Greece (clay) |
| | | S | Ivory Coast | 1 | | |
| | | | Serbia and Montenegro | 2 |
| Dublin, Ireland (indoor carpet) | | |
| | | S | Greece | 3 |
| | Egypt | 1 | | |
| Andorra La Vella, Andorra (carpet) | | | Athens, Greece (clay) | |
| | | S | Ireland | 4 | | |
| Egypt | 3 | | | | | S | Ireland | 0 | |
| | | Andorra La Vella, Andorra (ind. carpet) | | | | |
| Andorra | 2 | | | | | S | Greece | 5 | | | |
| | | | Andorra | 1 | | | | |
| | | | | | | |
| | | S | Greece | 4 | | |
| | | |
| | | | | | | |
- Monaco, Ghana, Ivory Coast, and Andorra relegated to Group III in 2004.
- South Africa and Greece promoted to Group I in 2004.
- Participating Teams
- Participating Teams
- Participating Teams
- Participating Teams