Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Johan Fredrik Mathias Fredriksson (ur. 11 lutego 1973 r. w Uddevalla) – szwedzki biegacz narciarski, brązowy medalista olimpijski w sztafecie, 4-krotny medalista mistrzostw świata, zdobywca Pucharu Świata.
Na igrzyskach olimpijskich w Turynie zdobył brązowy medal w sztafecie 4 x 10 km razem z Matsem Larssonem, Johanem Olssonem i Andersem Södergrenem. Na mistrzostwach świata w Lahti zdobył srebrne medale w biegu na 15 km stylem klasycznym oraz w sztafecie 4 x 10 km. Zdobył także brązowe medale w sztafecie podczas mistrzostw świata w Val di Fiemme oraz mistrzostw świata w Sapporo. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnął w sezonie 2002/2003, kiedy to triumfował w klasyfikacji generalnej. W sezonie 2003/2004 zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i klasyfikacji biegów dystansowych, natomiast w sezonie 1998/1999 był trzeci w klasyfikacji sprintu.
Jego brat - Thobias Fredriksson również był biegaczem narciarskim.
Miejsce
|
Dzień
|
Rok
|
Miejscowość
|
Konkurencja
|
Czas biegu
|
Strata
|
Zwycięzca
|
23.
|
14 lutego
|
1994
|
Lillehammer
|
30 km st. dowolnym
|
1:12:26,4
|
+6:08,1
|
Thomas Alsgaard
|
4.
|
17 lutego
|
1998
|
Nagano
|
Sztafeta 4x10 km[1]
|
1:40:55,7
|
+1:29,5
|
Norwegia
|
20.
|
22 lutego
|
1998
|
Nagano
|
30 km st. dowolnym
|
2:05:08,2
|
+8:57,7
|
Bjørn Dæhlie
|
27.
|
14 lutego
|
2002
|
Salt Lake City
|
2x10 km łączony
|
49:48,9
|
+1:31,0
|
Thomas Alsgaard Frode Estil
|
13.
|
17 lutego
|
2002
|
Salt Lake City
|
Sztafeta 4x10 km[2]
|
1:32:45,5
|
+5:14,0
|
Norwegia
|
29.
|
23 lutego
|
2002
|
Salt Lake City
|
50 km st. klasycznym
|
2:06:20,8
|
+12:21,3
|
Michaił Iwanow
|
15.
|
12 lutego
|
2006
|
Turyn
|
2x15 km łączony
|
1:17:00,8
|
+22,3
|
Jewgienij Diemientjew
|
13.
|
17 lutego
|
2006
|
Turyn
|
15 km st. klasycznym
|
38:01,3
|
+1:17,8
|
Andrus Veerpalu
|
3.
|
19 lutego
|
2006
|
Turyn
|
Sztafeta 4x10 km[3]
|
1:43:45,7
|
+16,0
|
Włochy
|
10.
|
26 lutego
|
2006
|
Turyn
|
50 km st. dowolnym
|
2:06:11,8
|
+5,3
|
Giorgio Di Centa
|
Miejsce
|
Dzień
|
Rok
|
Miejscowość
|
Konkurencja
|
Czas biegu
|
Strata
|
Zwycięzca
|
16.
|
9 marca
|
1995
|
Thunder Bay
|
30 km stylem klasycznym
|
1:15:52,3
|
+5:22,4
|
Władimir Smirnow
|
15.
|
11 marca
|
1995
|
Thunder Bay
|
10 km stylem klasycznym
|
24:52,3
|
+1:22,1
|
Władimir Smirnow
|
21.
|
13 marca
|
1995
|
Thunder Bay
|
25 km łączony
|
1:06:19,5
|
+2:20,3
|
Władimir Smirnow
|
4.
|
17 marca
|
1995
|
Thunder Bay
|
Sztafeta 4x10 km[4]
|
1:34:27,1
|
+2:02,0
|
Norwegia
|
15.
|
19 marca
|
1995
|
Thunder Bay
|
50 km stylem dowolnym
|
1:56:36,0
|
+5:17,5
|
Silvio Fauner
|
7.
|
21 lutego
|
1997
|
Trondheim
|
30 km stylem dowolnym
|
1:06:28,2
|
+1:21,3
|
Aleksiej Prokurorow
|
21.
|
24 lutego
|
1997
|
Trondheim
|
10 km stylem klasycznym
|
23:41,8
|
+1:33,1
|
Bjørn Dæhlie
|
17.
|
25 lutego
|
1997
|
Trondheim
|
25 km łączony
|
1:00:11,1
|
+3:19,1
|
Bjørn Dæhlie
|
5.
|
28 lutego
|
1997
|
Trondheim
|
Sztafeta 4x10 km[5]
|
1:37:06,1
|
+3:37,0
|
Norwegia
|
7.
|
2 marca
|
1997
|
Trondheim
|
25 km łączony
|
2:16:37,5
|
+4:56,0
|
Mika Myllylä
|
11.
|
19 lutego
|
1999
|
Ramsau
|
30 km stylem dowolnym
|
1:15:26,2
|
+2:47,6
|
Mika Myllylä
|
17.
|
22 lutego
|
1999
|
Ramsau
|
10 km stylem klasycznym
|
24:19,2
|
+1:02,9
|
Mika Myllylä
|
16.
|
23 lutego
|
1999
|
Ramsau
|
25 km łączony
|
1:05:54,9
|
+1:47,9
|
Thomas Alsgaard
|
6.
|
26 lutego
|
1999
|
Ramsau
|
Sztafeta 4x10 km[6]
|
1:35:07,5
|
+2:43,4
|
Austria
|
12.
|
28 lutego
|
1999
|
Ramsau
|
50 km stylem klasycznym
|
2:18:08,7
|
+5:31,7
|
Mika Myllylä
|
2.
|
15 lutego
|
2001
|
Lahti
|
15 km stylem klasycznym
|
39:26,0
|
+16,5
|
Per Elofsson
|
4.
|
17 lutego
|
2001
|
Lahti
|
2x10 km łączony
|
47:15,5
|
+40,8
|
Per Elofsson
|
6.
|
19 lutego
|
2001
|
Lahti
|
30 km stylem klasycznym
|
1:14:17,9
|
+1:03,6
|
Andrus Veerpalu
|
2.
|
22 lutego
|
2001
|
Lahti
|
Sztafeta 4x10 km[7]
|
1:36:42,5
|
+42,7
|
Norwegia
|
9.
|
19 lutego
|
2003
|
Val di Fiemme
|
30 km stylem klasycznym
|
1:12:29,3
|
+11,3
|
Thomas Alsgaard
|
7.
|
21 lutego
|
2003
|
Val di Fiemme
|
15 km stylem klasycznym
|
35:47,5
|
+31,4
|
Axel Teichmann
|
7.
|
23 lutego
|
2003
|
Val di Fiemme
|
2x10 km łączony
|
47:42,3
|
+1,5
|
Per Elofsson
|
3.
|
25 lutego
|
2003
|
Val di Fiemme
|
Sztafeta 4x10 km[8]
|
1:31:56,4
|
+16,4
|
Norwegia
|
7.
|
1 marca
|
2003
|
Val di Fiemme
|
50 km stylem dowolnym
|
1:54:25,3
|
+59,9
|
Martin Koukal
|
38.
|
17 lutego
|
2005
|
Oberstdorf
|
15 km stylem dowolnym
|
34:49,7
|
+1:49,0
|
Pietro Piller Cottrer
|
12.
|
20 lutego
|
2005
|
Oberstdorf
|
2x15 km łączony
|
1:19:20,5
|
+1:02,6
|
Vincent Vittoz
|
7.
|
24 lutego
|
2005
|
Oberstdorf
|
Sztafeta 4x10 km[9]
|
1:39:04,4
|
+3:10,3
|
Norwegia
|
5.
|
27 lutego
|
2005
|
Oberstdorf
|
50 km stylem klasycznym
|
2:30:10,1
|
+8,2
|
Frode Estil
|
14.
|
24 lutego
|
2007
|
Sapporo
|
2x15 km łączony
|
1:11:35,8
|
+19,8
|
Axel Teichmann
|
3.
|
2 marca
|
2007
|
Sapporo
|
Sztafeta 4x10 km[10]
|
1:30:49,2
|
+3,5
|
Norwegia
|
DNF
|
4 marca
|
2007
|
Sapporo
|
50 km stylem klasycznym
|
2:20:12,6
|
-
|
Odd-Bjørn Hjelmeset
|
31.
|
20 lutego
|
2009
|
Liberec
|
15 km stylem klasycznym
|
38:54,4
|
+2:07,3
|
Andrus Veerpalu
|
17.
|
22 lutego
|
2009
|
Liberec
|
2x15 km łączony
|
1:15:52,4
|
+41,5
|
Petter Northug
|
6.
|
27 lutego
|
2009
|
Liberec
|
Sztafeta 4x10 km[11]
|
1:41:50,6
|
+2:13,1
|
Norwegia
|
29.
|
1 marca
|
2009
|
Liberec
|
50 km stylem dowolnym
|
1:59:38,1
|
+2:49,2
|
Petter Northug
|
Miejsce
|
Dzień
|
Rok
|
Miejscowość
|
Konkurencja
|
Wynik
|
Strata
|
Zwycięzca
|
4.
|
6 marca
|
1991
|
Reit im Winkl
|
10 km stylem klasycznym
|
29:15,1
|
+12,5
|
Thomas Alsgaard
|
7.
|
8 marca
|
1991
|
Reit im Winkl
|
30 km stylem dowolnym
|
1:25:35,9
|
+3:18,9
|
Thomas Alsgaard
|
1.
|
18 marca
|
1992
|
Vuokatti
|
10 km stylem klasycznym
|
25:11,9
|
-
|
-
|
1.
|
20 marca
|
1992
|
Vuokatti
|
Sztafeta 4x10 km[12]
|
?
|
-
|
-
|
1.
|
22 marca
|
1992
|
Vuokatti
|
30 km stylem dowolnym
|
1:19:15,7
|
-
|
-
|
1.
|
2 marca
|
1993
|
Harrachov
|
10 km stylem klasycznym
|
30:46,5
|
-
|
-
|
2.
|
4 marca
|
1993
|
Harrachov
|
Sztafeta 4x10 km[13]
|
2:00:20,1
|
+2:03,4
|
Norwegia
|
3.
|
6 marca
|
1993
|
Harrachov
|
30 km stylem dowolnym
|
1:15:36,3
|
+1:49,2
|
Kjetil Juul Pedersen
|
Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]
Nr
|
Dzień
|
Rok
|
Miejscowość
|
Konkurencja
|
Czas biegu
|
Przypisy
|
1.
|
10 grudnia
|
1998
|
Mediolan
|
Sprint stylem dowolnym
|
-
|
–
|
2.
|
7 grudnia
|
2002
|
Davos
|
15 km stylem dowolnym
|
36:05.9 min
|
–
|
3.
|
25 stycznia
|
2003
|
Oberhof
|
15 km stylem klasycznym
|
39:04.0 min
|
–
|
4.
|
16 marca
|
2003
|
Lahti
|
15 km stylem dowolnym
|
36:14.0 min
|
–
|
5.
|
22 marca
|
2003
|
Falun
|
20 km łączony
|
57:17.0 min
|
–
|
6.
|
6 grudnia
|
2003
|
Dobbiaco
|
30 km stylem dowolnym
|
1:09:51.5 h
|
–
|
7.
|
20 grudnia
|
2003
|
Ramsau
|
30 km łączony
|
1:21:52.4 h
|
–
|
8.
|
21 lutego
|
2004
|
Umeå
|
15 km stylem klasycznym
|
43:00.8 min
|
–
|
9.
|
19 marca
|
2006
|
Sapporo
|
30 km łączony
|
1:16:45.4 h
|
–
|
Miejsca na podium chronologicznie[edytuj | edytuj kod]
Nr
|
Dzień
|
Rok
|
Miejscowość
|
Konkurencja
|
Czas biegu
|
Pozycja
|
Strata
|
Zwycięzca
|
1.
|
11 marca
|
1997
|
Sunne
|
Sprint stylem dowolnym
|
-
|
3
|
-
|
Bjørn Dæhlie
|
2.
|
10 grudnia
|
1998
|
Mediolan
|
Sprint stylem dowolnym
|
-
|
1
|
-
|
-
|
3.
|
8 stycznia
|
2002
|
Val di Fiemme
|
30 km stylem klasycznym
|
1:15:01.4 h
|
3
|
+1.5 s
|
Anders Aukland
|
4.
|
7 grudnia
|
2002
|
Davos
|
15 km stylem dowolnym
|
36:05.9 min
|
1
|
-
|
-
|
5.
|
14 grudnia
|
2002
|
Cogne
|
30 km stylem klasycznym
|
1:22:34.6 h
|
3
|
+2.7 s
|
Frode Estil
|
6.
|
18 grudnia
|
2004
|
Kawgołowo
|
10 km stylem dowolnym
|
24:05.9 min
|
2
|
+5.2 s
|
René Sommerfeldt
|
7.
|
25 stycznia
|
2003
|
Oberhof
|
15 km stylem klasycznym
|
39:04.0 min
|
1
|
-
|
-
|
8.
|
16 marca
|
2003
|
Lahti
|
15 km stylem dowolnym
|
36:14.0 min
|
1
|
-
|
-
|
9.
|
22 marca
|
2003
|
Falun
|
20 km łączony
|
57:17.0 min
|
1
|
-
|
-
|
10.
|
6 grudnia
|
2003
|
Dobbiaco
|
30 km stylem dowolnym
|
1:09:51.5 h
|
1
|
-
|
-
|
11.
|
20 grudnia
|
2003
|
Ramsau
|
30 km łączony
|
1:21:52.4 h
|
1
|
-
|
-
|
12.
|
21 lutego
|
2004
|
Umeå
|
15 km stylem klasycznym
|
43:00.8 min
|
1
|
-
|
-
|
13.
|
22 stycznia
|
2005
|
Pragelato
|
30 km łączony
|
2:11:44.7 h
|
2
|
+0.4 s
|
Lukáš Bauer
|
14.
|
19 marca
|
2006
|
Sapporo
|
30 km łączony
|
1:16:45.4 h
|
1
|
-
|
-
|
15.
|
24 marca
|
2007
|
Falun
|
30 km łączony
|
2:11:44.7 h
|
2
|
+0.2 s
|
Tobias Angerer
|
Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Skład drużyny: Mathias Fredriksson, Niklas Jonsson, Per Elofsson, Henrik Forsberg
- ↑ Skład drużyny: Urban Lindgren, Mathias Fredriksson, Niklas Jonsson, Morgan Göransson
- ↑ Skład drużyny: Mats Larsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Mathias Fredriksson
- ↑ Skład drużyny: Mathias Fredriksson, Niklas Jonsson, Torgny Mogren, Anders Bergström
- ↑ Skład drużyny: Mathias Fredriksson, Anders Bergström, Torgny Mogren, Henrik Forsberg
- ↑ Skład drużyny: Anders Bergström, Niklas Jonsson, Per Elofsson, Mathias Fredriksson
- ↑ Skład drużyny: Urban Lindgren, Mathias Fredriksson, Magnus Ingesson, Per Elofsson
- ↑ Skład drużyny: Anders Södergren, Mathias Fredriksson, Per Elofsson, Jörgen Brink
- ↑ Skład drużyny: Mats Larsson, Anders Södergren, Johan Olsson, Mathias Fredriksson
- ↑ Skład drużyny: Mathias Fredriksson, Martin Larsson, Anders Södergren, Marcus Hellner
- ↑ Skład drużyny: Daniel Richardsson, Johan Olsson, Mathias Fredriksson, Marcus Hellner
- ↑ Skład drużyny: Daniel Gideonsson, John Vikman, Morgan Göransson, Mathias Fredriksson
- ↑ Skład drużyny: Thobias Fredriksson, Lars Carlsson, Fredrik Malmgren, Mathias Fredriksson